• Blog
  • MATERIAŁY EKSPLOATACYJNE URZĄDZEŃ DRUKUJĄCYCH

MATERIAŁY EKSPLOATACYJNE URZĄDZEŃ DRUKUJĄCYCH

MATERIAŁY EKSPLOATACYJNE URZĄDZEŃ DRUKUJĄCYCH

W każdym biurze znajduje się co najmniej jedno urządzenie, za pomocą którego możemy robić wydruki, kopiować dokumenty, skanować czy faksować.


Koszty korzystania z takiej kserokopiarki nie ograniczają się jedynie do jej zakupu, ponieważ w procesie drukowania zużywane są różne materiały eksploatacyjne. Co prawda serwis kserokopiarki jest realizowany w ramach gwarancji, natomiast dotyczy ona jedynie wad fabrycznych urządzenia, natomiast nie obejmuje podzespołów, które zużywają się w trakcie normalnej eksploatacji, lub biorą udział w procesie kserograficznym.


Najbardziej rozpoznawalnym materiałem eksploatacyjnym kserokopiarki jest toner.

Toner to drobny pył, barwnik, kolor dzięki któremu drukowany obraz jest widoczny.


Kolejnym ważnym podzespołem eksploatacyjnym kserokopiarki jest bęben światłoczuły.

Jest to wałek pokryty specjalną warstwą światłoczułą niezbędną w procesie drukowania. W urządzeniu czarno-białym znajduje się jeden toner i jeden bęben, natomiast istnieją urządzenia kolorowe, w których są cztery zestawy tonerów i cztery zestawy bębnów. Są to tak zwane kolory bazowe, z których składa się obraz (CMYK).


Ważnym elementem eksploatacyjnym kserokopiarek jest też zespół utrwalania.

Składa się zwykle z elementów grzejnych, które wprasowują tonery w papier. Z kolei zespół transferu to zespół przenoszeniu obrazu w zaawansowanych urządzeniach kolorowych. Do elementów eksploatacyjnych zaliczamy też gumowe rolki pobierania papieru, rolki delivery, limitery i separatory, które ulegają zużyciu w trakcie eksploatacji kserokopiarki. Można je porównać do takich podzespołów samochodu jak opony, hamulce i olej. One też nie są objęte gwarancją producenta.


Producenci kserokopiarek określają w dokumentacji technicznej żywotność poszczególnych części eksploatacyjnych. Ich wymiana jest odpłatna, podobnie jak okresowe przeglądy kserokopiarek.


Klienci, którzy decydują się na wynajem kserokopiarek nie muszą się martwić cenami części eksploatacyjnymi, ponieważ ich koszt jest zawarty w cenie jednego wydruku i miesięcznej opłaty za dzierżawę.