• Blog
  • Kserokopiarki, zakup czy wynajem

Kserokopiarki, zakup czy wynajem

Które rozwiązanie jest lepsze dla naszego biznesu?

Wraz z pojawieniem się na rynku innowacyjnych form korzystania z urządzeń drukujących, takich jak dzierżawa i wynajem kserokopiarek, klienci coraz częściej zadają sobie pytanie, czy takie rozwiązania są korzystne względem tradycyjnego zakupu.

kserokopiarka wybór

Podstawową różnicą pomiędzy zakupem, a dzierżawą kserokopiarki jest fakt, że w pierwszej opcji właścicielem kserokopiarki jest klient, a dostawca świadczy jedynie usługi serwisowe oraz dostarcza materiały eksploatacyjne. Taka forma zakupu wymaga od klienta zaangażowania relatywnie dużych środków, a następnie amortyzacji sprzętu. Po upływie pewnego okresu eksploatacji, zakładając 36 miesięcy, kserokopiarka poza standardowymi wizytami serwisu i podstawowymi podzespołami, które należy wymieniać, zaczyna wykazywać usterki mniej standardowe i kolejne podzespoły muszą być na bieżąco wymieniane.

 

Powstaje wtedy często dylemat, czy warto jest wymienić komplet bębnów w cenie 3000 PLN netto, czy może rozważyć zakup nowego urządzenia. Z reguły wartość trzyletniej kserokopiarki jest niewielka, a próby jej odsprzedaży z reguły kończą się uzyskaniem niezbyt korzystnej ceny.

 

Zatem kupując kserokopiarkę uzyskujemy pewną niezależność finansową przez pewien czas i niskie koszty eksploatacji do momentu osiągnięcia pewnego poziomu zużycia podzespołów. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku doraźnego serwisu klienci przeważnie nie mają gwarantowanego czasu reakcji serwisu, ani urządzenia zastępczego.

 

Alternatywą dla zakupu jest dzierżawa kserokopiarek, w której sprzęt pozostaje własnością dostawcy przez cały okres korzystania z urządzenia. Wynajmujący płaci opłatę miesięczną zależną od ilości wykonanych wydruków na podstawie wskazania stanu licznika kserokopiarki. Opłata miesięczna pokrywa wszystkie koszty eksploatacji za wyjątkiem papieru.

 

Taki układ wydaje się być bardzo rozsądny, ponieważ to bardziej dostawcy niż klientowi zależy na utrzymaniu sprzętu we właściwym stanie technicznym. Często dostawca utrzymuje u klienta magazyn tonerów, gwarantuje też przyspieszony czas reakcji serwisu oraz urządzenie zastępcze w przypadku oczekiwania na części czy przedłużającej się awarii. Jeżeli wynajęta kserokopiarka zużyje się i zacznie wykazywać podwyższoną usterkowość, wtedy zostaje wymieniana na nową, z bieżącej oferty, przez co klient nie musi się martwić jak pozbyć się starej kserokopiarki. Kolejną zaletą wynajmu kserokopiarki jest comiesięczna faktura kosztowa, no i oczywiście fakt, że nie trzeba angażować własnych środków.

 

Postaramy się teraz odpowiedzieć na pytanie, która forma korzystania z urządzenia jest tańsza. Jeżeli dokładnie policzymy całkowity koszt eksploatacji kserokopiarki Konica Minolta Bizhub C224e na przestrzeni 36 miesięcy przy założeniu wolumenu 10 000 wydruków miesięcznie z uwzględnieniem wszystkich korzyści kosztowych, okazuje się, że eksploatacja jest o około 20% tańsza w opcji dzierżawy niż w opcji tradycyjnego zakupu.

 

Jeżeli dodamy do tego korzyści wynikające z dzierżawy jak szybki czas reakcji serwisu, czy kserokopiarka zastępcza, oraz brak konieczności odsprzedaży starego sprzętu okazuje się, że wynajem kserokopiarek jest dużo bardziej korzystny.

 

Wynajem kserokopiarki jest też korzystniejszy dla dostawcy sprzętu. Po pierwsze zyskuje lojalność klienta w pewnym, określonym okresie czasu. Decydując się na mniejszą, ale regularną opłatę unika sytuacji, w której klient podczas większych napraw sprawdza na rynku, czy ktoś nie wykona jej taniej. Po upływie okresu wynajmu kserokopiarki sprzęt wciąż jest własnością dostawcy, który po zaangażowaniu własnych środków może ją wyremontować i wynająć mniej wymagającemu klientowi w korzystnej cenie.

 

Podsumowując, naszym zdaniem wynajem kserokopiarek jest obecnie najkorzystniejszą formą korzystania ze sprzętu. Jest tańszy od leasingu i nie wymaga tylu formalności. Jest tańszy od zakupu i pozwala klientom zająć się własnym biznesem, oszczędzając czas na przeprowadzanie napraw, remontów czy odsprzedaż zużytego sprzętu. Nieprzypadkowo wynajem kserokopiarek zdominował rynek krajów zachodnich zdobywając coraz więcej zwolenników także na naszym lokalnym rynku.