Bizhub C258
Ysoft SafeQ
Promocja dla szkół
Bizhub C224e
Bizhub C258
Bizhub C258
Ysoft SafeQ
Ysoft SafeQ
Promocja dla szkół
PROMOCJA
dla szkół
Bizhub C224e
Bizhub C224e

xerox-914
Na zdjęciu powyżej kserokopiarka xerox 914

 

Kserokopiarki to urządzenia, dzięki którym możliwe jest wykonanie w bardzo krótkim czasie kopii dokumentu. Nazwa wywodzi się od greckiego „kseros” czyli suchy ponieważ w procesie kopiowania nie używa się płynnych materiałów w przeciwieństwie np. do fotografii. Pierwszą kopię udało się wykonać w 1938r.

 

Kserokopiarki można podzielić na analogowe i cyfrowe. Podstawową różnicą między nimi jest sposób skanowania i przenoszenia obrazu. Kserokopiarki analogowe wyposażone były w zespół luster (skaner) które przekazywały obraz na wałek światłoczuły tzw. bęben, kserokopiarki cyfrowe posiadają skaner skąd cyfrowo przekazywany jest obraz do lasera który rysuje go na wałku światłoczułym. Pozostała część procesu jest bardzo podobna w cyfrowej jak i w analogowej kserokopiarce czyli trzeba go wydrukować.

 

W części drukującej odbywa się naświetlanie, elektryzowanie, przenoszenie na papier, utrwalanie.

 

kserokopiarka xerox model AJednym z podstawowych części kserokopiarki odpowiedzialnej za wydruk jest bęben ( to metalowy wałek pokryty warstwą OPC, krzemu związków selenu w zależności od producenta). Element ten jest odpowiednio naświetlany i ładowany elektrostatycznie tak aby przykleił się do niego toner (nośnik tworzący obraz na kartce papieru). Pod bębnem kserokopiarki znajduje się elektroda na którą doprowadzane jest wysokie napięcie. Element ten odpowiada za oderwanie tonera z bębna kserokopiarki na kartkę która to musi znaleźć się w odpowiednim czasie między bębnem a elektrodą. Następny etap to utrwalenie tonera na kartce. Za ten proces odpowiedzialny jest kolejny moduł kserokopiarki zwany utrwalaniem. Jest to zespół wałków lub wałka i folii ( w zależności od producenta lub prędkości kserokopiarki) w którym toner wtapiany jest w kartkę w temperaturze 150 - 200°C.