• Blog
  • Dzierżawa kserokopiarek

Dzierżawa kserokopiarek

CZY LEPIEJ WYBRAĆ DUŻEGO DOSTAWCĘ CZY MOŻE MNIEJSZĄ FIRMĘ Z CERTYFIKATEM

Wielu klientów decydując się na dzierżawę lub zakup kserokopiarki zastanawia się, czy lepiej nawiązać współpracę z dużą korporacją, która reprezentuje interesy producenta w Polsce, czy lepszym wyborem okaże się mniejsza firma, która posiada autoryzację serwisową i sprzedażową producenta.

dzierżawa kserokopiarek

Zakup bezpośrednio w korporacji lub u jednego z największych dystrybutorów jest rozsądny, ponieważ zapewnia wszelkie zalety oficjalnego kanału dystrybucji. Oferowana gwarancja nie budzi żadnych wątpliwości, produkt z pewnością będzie objęty pełnym wsparciem producenta, a ewentualne nowe wersje oprogramowania (firmware) będą na bieżąco dostępne. Mamy też pewność, że produkt nie pochodzi z innych rynków, będzie kompatybilny z Polską infrastrukturą i popularnym w kraju oprogramowaniem. Jeśli chodzi o cenę zakupu, czy warunki dzierżawy kserokopiarek możemy założyć, że przedstawiciel producenta będzie konkurencyjny na rynku i cena zakupu będzie przynajmniej na średnim poziomie rynkowym.


Jeśli chodzi o mniejsze firmy oferujące kserokopiarki danej marki, przede wszystkim musimy upewnić się, że posiadają certyfikat potwierdzający autoryzację takiego partnera uprawniającą do sprzedaży i serwisu kserokopiarek. Jest to bardzo istotne, ponieważ urządzenia te są wbrew pozorom dość skomplikowane, a ich oferowanie i późniejsza obsługa posprzedażna wymaga odpowiednich kwalifikacji.


Producent lub jego przedstawiciel prowadzi szkolenia dla swoich partnerów, zarówno handlowców jak serwisantów dbając o odpowiedni poziom wiedzy. Szkolenia są prowadzone on-line i są zakończone trudnym testem końcowym. Dodatkowo autoryzowany dystrybutor kserokopiarek posiada dostęp do portali producenta, które zawierają biuletyny techniczne, aktualne promocje, cenniki, oraz dają możliwość sprawnego zamawiania podzespołów i materiałów eksploatacyjnych do kserokopiarek.


Podstawowe pytanie, czy partner nie będący przedstawicielem producenta może zaoferować warunki dzierżawy lub sprzedaży kserokopiarek konkurencyjne do oferowanych przez korporację. Porównując oferty kilku dużych korporacji z tymi, które oferują ich autoryzowani partnerzy doszliśmy do wniosku, że ceny nie różnią się w sposób istotny. Należy pamiętać, że dużo zależy od wielkości zamówienia, rozmiaru firmy i deklarowanej ilości wydruków.


Jeżeli „mniejszy" klient zwróci się do producenta rozważając wynajem jednej kserokopiarki i zadeklaruje niewielki wolumen wydruków, wtedy warunki dzierżawy kserokopiarki nie są zbyt atrakcyjne. Zapytanie od dużego klienta, który planuje zakup kilkudziesięciu urządzeń i dużych wolumenów wydruków zwykle kończy się przygotowaniem bardzo atrakcyjnej oferty, ciężkiej do osiągnięcia dla mniejszych partnerów.


Małe i średnie firmy pogodziły się z faktem, że duże przetargi z sektora publicznego, oraz obsługa dużych korporacji znajduje się poza ich zasięgiem skupiły się na obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw. Wniosek jest taki, że jeżeli przedsiębiorca, który prowadzi biznes, a jego budżet przeznaczony na wynajem lub zakup kserokopiarki jest ograniczony, najprawdopodobniej otrzyma lepszą cenę od jednego z autoryzowanych partnerów niż od korporacji.


Podobnie przedstawia się kwestia obsługi serwisowej zakupionej kserokopiarki. W dużych firmach priorytetowo są traktowani kluczowi klienci, a przedsiębiorstwa, które wynajmują jedną lub dwie kserokopiarki otrzymują zdecydowanie niższy poziom obsługi. Możemy więc założyć, że decydując się na wynajem kserokopiarek u mniejszego dostawcy, otrzymamy dużo lepszą i bardziej „personalizowaną" obsługę niż od przedstawiciela producenta, o ile ilość wynajmowanych kserokopiarek nie będzie odpowiednio duża.


Z własnego doświadczenia wiemy, że w większych organizacjach, które zatrudniają dużą liczbę pracowników telefon do serwisu, czy działu obsługi klienta milknie wraz z zakończeniem godzin pracy. Mniejsi dostawcy często zabiegając o względy klienta udostępniają kontakt bezpośrednio do technika serwisu, który w ramach budowania relacji odbiera telefon nawet poza godzinami pracy firmy pomagając w sytuacjach awaryjnych.


Podsumowując, jeżeli rozważamy wynajem lub zakup kserokopiarek, a ich ilość wynosi od jednej do kilku, radzimy kontakt z jednym z autoryzowanych przedstawicieli. Obsługa handlowa jak i serwisowa będzie zdecydowanie lepsza, a cena zakupu kserokopiarki czy materiałów eksploatacyjnych powinna być porównywalna z ofertą producenta. Jeżeli planujemy zakup lub dzierżawę kilkudziesięciu kserokopiarek radzimy wysłać zapytanie do największych graczy na rynku, którzy w takich wypadkach zagwarantują najkorzystniejsze ceny i wysoki poziom obsługi.