Klienci, którzy nie czują potrzeby podążania za najnowszymi trendami na rynku urządzeń biurowych, natomiast cenią sobie przede wszystkim obniżenie kosztów często, decydują się na wynajem kserokopiarek używanych lub ich zakup.

W poniższym artykule zastanowimy się, czy zakup używanego sprzętu jest opłacalny, a jeżeli tak, to na co zwrócić uwagę podejmując taką decyzję.

 

Kserokopiarki używane są oferowane przez coraz więcej firm na rynku. Podobnie jak dealerzy samochodowi oferują auta używane z gwarancją, tak oferta dostawców kserokopiarek obejmuje sprzęt, który powrócił z dzierżawy u jednego klienta, został poddany renowacji i po przetestowaniu wrócił na rynek jako sprzęt używany z gwarancją.

Marki, które mają najlepszą renomę na rynku kserokopiarek używanych to Canon i Konica Minolta serii Bizhub. Niestety wysoka jakość idzie w parze ze stosunkowo wysoką ceną. Sprawdziliśmy oferty różnych firm i zauważyliśmy, że koszt zakupu urządzenia 3-4 letniego z 3 letnią gwarancją wynosi 30-40% zakupu nowego urządzenia o podobnych parametrach.

Jeszcze bardziej interesująca wydaje się być oferta dzierżawy kserokopiarek używanych. Sprzedawcy nie tylko oferują bardzo niski czynsz, ale także, niektórzy oferują umowy na krótszy okres czasu niż w przypadku wynajmu kserokopiarek fabrycznie nowych.

Tak jak zakup urządzeń używanych może budzić pewne obawy, pamiętajmy, że przy wynajmie kserokopiarek urządzenie pozostaje własnością dostawcy i jeżeli nie będziemy całkowicie zadowoleni z takiego sprzętu, możemy wypowiedzieć umowę.

Duża grupa klientów nauczona złymi doniesieniami z rynku samochodów używanych, na którym dochodzi do licznych nadużyć czuje niechęć do kserokopiarek używanych. Pocieszające jest, że kserokopiarka w przeciwieństwie do samochodu zwykle nie bierze udziału w kolizjach, podobnie jak sprzęt kradziony należy do rzadkości.

 

Podsumowując, jeżeli dysponujemy okrojonym budżetem, który wystarcza na zakup jedynie podstawowej wersji fabrycznie nowej kserokopiarki, warto jest rozważyć urządzenie kilkuletnie, szybsze i w bogatej wersji wyposażenia.

O ile tylko mamy zaufanego dostawcę, który zagwarantuje nam oryginalność przebiegu kserokopiarki i uważnie sprawdzimy warunki gwarancji, zakup takiego urządzenia nie powinien być aż tak ryzykowny.
Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wynajem kserokopiarki używanej, ponieważ dzierżawiąc ją nie nabywamy jej, a w interesie dostawcy leży jej prawidłowe działanie i wymiana na nowszy model we właściwym momencie.